Myslite na všetku vodu vo vašom bazéne. Mala by sa neustále hýbať a cirkulovať, alebo cirkulovať aspoň 10 až 12 hodín denne. Váš systém cirkulácie bazéna musí byť v najlepšej forme, aby ste zaistili, že neskončíte so stojatou vodou, ktorá podporuje množenie rias a baktérií. Čítajte ďalej a dozviete sa, ako zlepšiť cirkuláciu vášho bazéna a udržať vodu krištáľovo čistú a bez nečistôt.

PREČO JE OBEH VODY V BAZÉNE DÔLEŽITÝ

Čo sa stane, keď voda stojí? Stáva sa živnou pôdou pre baktérie a riasy a môže pôsobiť zakalene, zablatene alebo špinavo. V týchto stagnujúcich oblastiach sa zhromažďujú baktérie a vytvára sa prostredie, ktoré nie je zdravé na to, aby tam niekto plával.

Voda nebude rovnomerne rozložená po celom bazéne. To môže spôsobiť chemickú nerovnováhu, ktorá vedie k špinavej alebo zakalenej vode. Tiež utratíte viac peňazí za vyváženie chemikálií vo vode, nehovoriac o odpade.

O všetky tieto problémy sa stará správny obeh bazénov. Tlačí vodu cez váš filtračný systém, aby zachytil a odstránil nečistoty, trávu a akékoľvek ďalšie častice vo vode. Môže sa dokonca zbaviť olejov, ktoré zostali po pokožke alebo kozmetike. Pokiaľ je váš obehový systém bazénov v dobrom stave, pomôže to vašej vode zostať priezračnou počas celej sezóny.

AKO FUNGUJE OBEH VODY V BAZÉNE

Cirkulácia bazénu začína vo vašom čerpadle. Musíte zvoliť správne čerpadlo pre vašu veľkosť bazéna a objem vody, aby bolo možné vodu prepúšťať niekoľkokrát denne. Čerpadlo sa pripája k vodorovnej hadici, ktorá vedie ku skimmeru vášho bazéna. Akonáhle zapnete čerpadlo, vytvorí nasávanie, ktoré začne vodu ťahať cez skimmer.

Na vrchu čerpadla je zvislá hadica, ktorá sa pripája k vášmu filtračnému systému. Voda bude prechádzať cez skimmer a čerpadlo pred vstupom do filtračnej oblasti. Filter je zložka, ktorá odstráni nečistoty a mikroskopické častice, ktoré by mohli zakaliť vašu vodu. Druhá hadica sa pripája k výstupu z čerpadla a čerpá čistú vodu späť do bazéna.

Keď voda cestuje späť do bazéna, bude v ňom cirkulovať a mieša sa s chemikáliami, ktoré do vody pridáte. Rozloží chemikálie v bazéne a rovnomerne ich rozdelí. Ak nemáte systém cirkulácie bazéna, musíte ho každý týždeň vypustiť a znova naplniť.

TECHNOLÓGIA OBEHU BAZÉNOV: STARÁ VERZUS NOVINKA

Tradičný systém cirkulácie vody využíva bazénový skimmer a čerpadlo. Čerpadlo nasáva vodu cez filtračnú schránku bazéna a potom ju vracia späť k tryskám bazénu. Tie sú iba 30 až 60 cm pod hladinou vody, takže čistíte iba plytšiu časť vody, takže ostatné oblasti zostanú nedotknuté.

Nová technológia však ide ešte ďalej. Táto technológia vám umožňuje cirkulovať a čistiť všetku vodu vo vašom bazéne, nielen hladinu.

V bazénoch Delfino ponúkame čistiaci systém Vantage. Jedná sa o systém čistenia dna, ktorý využíva sériu trysiek zabudovaných v podlahe bazéna. Keď ich nepoužívate, ležia na rovine. Keď ich zapnete, trysky sa presunú smerom hore a vystrelia čistú vodu smerom k povrchu bazéna. To posúva vodu krúživými pohybmi, ktoré ju poháňajú cez čistiaci systém.

Ďalšou možnosťou, ktorú máte k dispozícii, je systém cirkulácie vody Logic. Tento systém obsahuje skimmer a dva stenové odtoky. Akonáhle voda prejde skimmerom, čistá voda sa vráti späť pomocou trysiek a rovnomerne sa rozdelí do všetkých oblastí vášho bazéna.

interiérové bazény

AKO ZABRÁNIŤ PROBLÉMOM S OBEHOM BAZÉNU

Existuje niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste sa vyhli problémom s cirkuláciou v bazéne. Najskôr sa ubezpečte, že ste pre svoje čerpadlo a filtračný systém nastavili správny postup čistenia. Aj novšia technológia vyžaduje bežné čistenie, aby bola zaistená jej špičková forma.

Urobte si miesto a vyčistite filter bazénu aspoň raz týždenne. Ak spozorujete, že váš tlak vody klesol, možno ich budete musieť vyčistiť skôr, pretože niekde je upchatý vodný kameň, ktorý bráni prietoku vody.

Ak má váš bazén kazetový filter, budete ho musieť pravidelne prečistiť. Takto sa zbavíte množstva zachytených zvyškov alebo častíc a voda bude ľahšie pretekať. Filtre by ste mali vymieňať každé dva až štyri týždne podľa pokynov výrobcu.

Môžete tiež spätne prepláchnuť filtračný systém. Keď ho spätne prepláchnete, voda bude prechádzať systémom v opačnom smere, ako by to bolo pri normálnej prevádzke. To môže pomôcť uvoľniť akékoľvek zaseknuté nečistoty alebo upchaté častice a spätne premytá voda smeruje do odtokového otvoru.

Udržujte hladinu vody odporúčanú pre váš bazén. Ideálne je, keď hladina vody dosiahne polovicu skimmerov. Ak to neurobíte, môže to znížiť množstvo vody, ktoré dokáže váš systém zachytiť. Ak je príliš veľa vody, môžete zavaliť svoj systém a poškodiť obeh. To tiež môže sťažiť rovnováhu chemikálií vo vode bazéna.
Ak máte akékoľvek otázky ohľadne filtrácie v bazénoch, neváhajte nás kontaktovať, radi Vám poradíme.

Scroll to Top