Váš bazén môže byť krásny dizajnový prvok na vašom pozemku, ktorý si treba vychutnať kedykoľvek počas dňa alebo v noci. To znamená, že budete potrebovať správne osvetlenie bazéna.

Ale aký typ osvetlenia si vyberiete? A ako vytvoríte dokonalý dizajn bazénového osvetlenia? Odpovieme Vám na niektoré z najčastejších otázok, ktoré dostávame od našich zákazníkov o osvetlení v bazéne, ktoré vám pomôžu lepšie osvetliť svoj bazén.

osvetlenie bazénov

Aké typy osvetlenia bazénov existujú?

Osvetlenia plaveckých bazénov v posledných rokoch prešli dlhú cestu vďaka najnovším technológiám. Existujú dva hlavné typy osvetlenia, ktoré sa používajú v bazénoch a okolo nich, avšak energetická účinnosť a náklady sú hlavnými dôvodmi výberu správneho typu osvetlenia pre váš bazén. Klasické žiarovky boli používané po desaťročia, ale už sa neinštalujú. Tieto originálne bežné žiarovky spotrebovali veľké množstvo energie, takže neboli prínosné pre životné prostredie. Tiež mali tendenciu byť vymieňané až trikrát za rok.

1. Halogénové osvetlenie

Halogénové žiarovky postupne nahrádzali klasické žiarovky ako štandardný typ osvetlenia bazéna. Vydržia dlhšie a využívajú až o 20 percent menej energie, takže sú šetrnejšie k životnému prostrediu. Tiež znižujú čas potrebný na údržbu bazénov, keďže je potrebné ich menej častejšie vymieňať.

Halogénové žiarovky však stoja takmer dvakrát toľko ako klasické žiarovky, a preto sú drahšou voľbou napriek úsporám z účtov v dôsledku zníženia spotreby energie. Tiež vyžadujú pomerne pravidelnú výmenu. Tieto faktory znamenajú, že halogén stále nie je ideálnou voľbou pre osvetlenie v bazéne.

2. LED osvetlenie

LED technológia priniesla revolúciu do osvetlenia bazénov. Cenovo efektívne, čisté a dlhotrvajúce LED osvetlenie môže produkovať to isté množstvo svetla ako 100-wattová halogénová žiarovka pri použití iba šiestich wattov energie. Dôvodom je to, že LED osvetlenie je vysoko energeticky účinné, pretože premení všetku energiu, ktorú používa na svetlo.

Z tohto dôvodu je LED osvetlenie prívetivé k životnému prostrediu ako aj lacnejšie, pretože používa len zlomok elektrickej energie požadovanej halogénovými žiarovkami. LED žiarovky majú vysokú životnosť, takže váš bazén bude vyžadovať oveľa menšiu údržbu. To vám ponecháva voľnosť stráviť viac času v bazéne s vašimi najbližšími.

Z týchto dôvodov sa LED osvetlenie stalo štandardným typom osvetlenia používaného v nových bazénoch.

Aké farby osvetlenia sú k dispozícii?

Jednou z hlavných výhod moderného LED osvetlenia bazénov je množstvo dostupných farieb. LED osvetlenie nepoužíva vlákno na vytváranie svetla, takže nemá žltú žiaru žiaroviek alebo halogénových žiaroviek, ktoré svietia zelenou farbou.

Namiesto toho biele LED svetlá sú čisto biele, takže aj v noci bude farba vášho bazéna zostávať v súlade s jeho denným vzhľadom, čo najlepšie predvedie bazén v tme.

Alternatívne môžete zvoliť červený, modrý a zelený systém osvetlenia LED. Tieto tri farby môžu byť kombinované tak, aby vytvárali osvetlenie bazénov v ľubovoľnej farbe, ktorú si vyberiete, prispôsobením vzhľadu vášho bazéna tak, aby vyhovoval vášmu vkusu. Môžete tiež zmeniť farbu osvetlenia bazénu jednoducho, kedykoľvek budete chcieť, alebo naprogramovať vaše osvetlenie alternatívne v rôznych farbách. Môže to byť veľmi efektívna funkcia pri večernom kúpaní, čo pomôže vytvoriť mimoriadne slávnostnú atmosféru.

Ako praktick0 sú LED svietidlá?

Ďalšou skvelou vlastnosťou LED osvetlenia bazénov je ich úroveň praktickosti. Moderné systémy osvetlenia bazénov sú ľahko programovateľné, takže ich môžete nastaviť tak, aby sa v určitých časoch zapli alebo vypli. To znižuje spotrebu energie a ušetrí vám viac peňazí na vaše účty za domácnosť.

Mnohé systémy osvetlenia bazénov LED môžu byť teraz spárované so zvyškom domácej automatizácie. To ponúka maximálne pohodlie, pretože môžete zapnúť alebo vypnúť osvetlenie bazéna alebo dokonca naprogramovať rôzne voľby farbieb pomocou jednoduchej aplikácie pre smartfóny. Váš bazén môže byť osvetlený podľa vašej voľby, pripravený na to, aby ste si užili chvíľu príchodu domov. Je to tiež skvelý spôsob, ako ušetriť čas, ak pripravujete svoj domov na párty alebo večer s priateľmi.

Koľko svietidiel budete potrebovať na osvetlenie bazéna?

To skutočne závisí od mnohých faktorov:

  • Veľkosť a tvar vášho bazénu
  • Množstvo svetla v okolí bazénu
  • Dizajn a farebné efekty, ktoré chcete dosiahnuť.

Je zrejmé, že veľký bazén bude vyžadovať viac svetla ako menší bazén. Ak žijete vo vidieckych oblastiach bez veľkého okolitého osvetlenia, váš bazén môže tiež potrebovať viac osvetlenia, aby ho všetci mohli vidieť. Toto je obzvlášť dôležité, ak máte malé deti.

Pri plánovaní osvetlenia bazéna by ste mali premýšľať o tvare bazénu. Ak je zakrivený alebo má tvar L, musíte sa uistiť, že všetky oblasti bazéna sú dobre osvetlené. Dôležité je aj množstvo osvetlenia okolo schodov, aby každý mohol bezpečne vstúpiť a odísť z bazéna.

Nakoniec premýšľajte o estetických účinkoch. Existujú nejaké oblasti bazéna, ktoré chcete zvýrazniť?

Návrh vášho osvetlenia bazénov je potrebné plánovať pred inštaláciou bazéna, akonáhle poznáte veľkosť a tvar vášho bazéna a kde bude na vašom pozemku umiestnený. Nezabudnite zvážiť, ako bude po dokončení inštalácie vyzerať úprava okolo bazénu – nebudete potrebovať iba svetlá vo vnútri bazéna, budete tiež musieť osvetliť oblasť, ktorá ho obklopuje.

Takisto musíte z praktického hľadiska premýšľať o návrhu vášho osvetlenia bazénov. Pamätajte, že ho bude potrebné zapojiť do elektrickej siete.

Najlepšou možnosťou je osvetlenie konzultovať s elektrikárom počas fázy plánovania vášho projektu bazéna. Bude vám schopní poradiť ohľadne praktického umiestnenia svetla v bazéne, ako aj ohľadne vizuálnych efektov, ktoré budete môcť dosiahnuť.

Galéria:

Scroll to Top