Pokiaľ plánujete kúpu bazéna je dôležité zvážiť, ktorý typ vykurovacieho systému si pre bazén vyberiete. Existujú rôzne možnosti a každá má svoje výhody a nevýhody.

V nasledovnom článku nájdete všetko čo potrebujete vedieť o rôznych typoch vykurovania bazénov, čo vám pomôže vybrať to najlepšie pre vaše potreby.

Prečo potrebujete systém vykurovania bazéna?

Všetky vonkajšie bazény potrebujú takzvanú pomocnú ruku, pokiaľ ide o ohrev vody. Je to preto, že voda v bazéne nie je taká teplá, ako si myslíte. Voda môže dosiahnuť teplotu vo výške takmer 30 ° C počas leta, ale v chladnejších mesiacoch môže byť voda oveľa studenšia. Chcete sa tešiť z bazéna počas väčšiny roka, a to nielen počas troch alebo štyroch mesiacov, kedy je počasie najhorúcejšie.

Takisto je potrebné mať na pamäti, že slnečné lúče dopadajú na povrch vody, takže je to vždy najteplejšia časť bazéna. Teplota pod povrchom bude asi o tri stupne chladnejšia.

Jednou z hlavných funkcií mať vlastný bazén je poskytnúť vám miesto na odpočinok. Chladnejšia voda môže byť znesiteľná, ak neustále plávete, ale ak chcete v bazéne oddychovať, potrebujete mať vodu s vyššou teplotou.

Takže bez ohľadu na to, kde sa nachádzate musíte vybrať systém na ohrev vody pre váš bazén. Ale aký je ten správny typ vykurovacieho telesa?

Aké systémy sa používajú pre vykurovanie bazéna?

K dispozícii sú tri hlavné typy vykurovania bazénov:

1. Solárne vykurovanie

Solárne vykurovanie je najobľúbenejšou metódou vykurovania bazénov, ako aj nákladovo najefektívnejšou. Využíva prirodzenú energiu zo slnka na ohrev bazéna, takže je bezpečná a zdravá pre životné prostredie a ušetrí veľa peňazí na účtoch za energie v porovnaní s inými dostupnými spôsobmi kúrenia bazéna.

Solárne ohrievanie bazénov funguje prostredníctvom solárneho čerpadla, ktoré sa prevádzkuje s veľmi malým množstvom elektrickej energie – zvyčajne pod 1 kW za hodinu. Solárne čerpadlo tlačí vodu cez sieť kapilárnych rúrok, čím sa zabezpečí, že voda zostane zahrievaná na konštantnú teplotu.

Solárne vykurovacie systémy pracujú najlepšie v regiónoch, ktoré majú veľa slnečného svetla, pretože solárna energia bude spoľahlivejšia počas ďalších mesiacov roka. V teplom, slnečnom dni môže solárny ohrievač zvýšiť teplotu celého bazéna o dva stupne.

2. Elektrické vykurovanie

Tepelné čerpadlá sú taktiež obľúbené u majiteľov bazénov. Opätovným využitím energie zo vzduchu môžu tepelné čerpadlá ohrievať bazén. Elektrické tepelné čerpadlá sú relatívne nákladovo efektívnym prostriedkom na ohrev vášho bazénu. Pracujú tak, že odoberajú teplo zo vzduchu a prenášajú ho do vody v bazéne prostredníctvom výmenníka tepla.

V závislosti od prostredia, v ktorom žijete, elektrický vykurovací systém môže byť niekedy účinnejší ako solárna energia, pretože stále môže zbierať teplo zo vzduchu počas oblačného počasia ako aj v noci, keď slnko nesvieti. Elektrické čerpadlá majú tiež tendenciu ohrievať vašu bazénovú vodu rýchlejšie ako solárne vykurovacie systémy.

Elektrické tepelné čerpadlá však vyžadujú podstatne väčšie množstvo elektrickej energie ako solárne vykurovanie. Tým sa stávajú drahšími a menej ekologickými.

3. Vykurovanie plynom

Plyn je najdrahší spôsob vykurovania bazéna, ale v niektorých ohľadoch je to najúčinnejšie, pretože sa nespolieha na slnko ani na teplotu vzduchu. Plynový ohrievač vody môže udržiavať vašu bazénovú vodu prakticky pri ľubovoľnej teplote, ktorú si vyberiete kedykoľvek počas roka.

To je dôvod, prečo plynové ohrievače sú najobľúbenejším prostriedkom kúrenia kúpeľnej vody, pretože kúpele sa používajú na hydroterapeutické procedúry na zmiernenie bolesti a pomáhajú ľuďom zotaviť sa zo svalových poranení. Z tohto dôvodu sa kúpeľná voda musí udržiavať na komfortnej a relaxačnej teplote.

Ďalšou výhodou plynových vykurovacích systémov je ich schopnosť rýchlo ohrievať bazén. Plynový systém, v závislosti od jeho veľkosti, môže ohriať vodu v kúpeľoch za menej ako hodinu.

Plyn má však množstvo nevýhod. Nie je to čistá forma energie, takže nie je prínosná pre životné prostredie. Okrem toho je plyn mimoriadne nákladný. To je dôvod, prečo plynové ohrievače sú často používané len ako sekundárne systémy na ohrev vody v čase, keď slnko neposkytuje dostatok solárnej energie.

Pre viac informácií ohľadne kúrenia vody v bazéne nás neváhajte kontaktovať.

Scroll to Top