Čo robí bazén ideálnym? Odpoveď bude pre každého klienta rozdielna. Ale je to otázka, ktorú si musíte položiť, keď sa rozhodnete zakúpiť bazén. Bazén je veľká investícia, ktorá bude musieť splniť vaše potreby mnoho rokov do budúcnosti, takže výber správneho druhu bazéna je absolútne nevyhnutný.

Tu je niekoľko užitočných tipov, ako vybrať ten najlepší bazén pre vás, aby ste si urobili predstavu a investovali do bazéna, ktorý vás bude tešiť.

I. Ako bude váš bazén používaný?

Ľudia využívajú svoje bazény mnohými rôznymi spôsobmi, takže správny bazén bude závisieť od vašich potrieb. Tí, ktorí sa venujú aktívnemu plávaniu, pravdepodobne zistia, že plavecký bazén im ponúka najväčšie výhody, pretože tieto dlhé, úzke bazény sú navrhnuté tak, aby ponúkali dlhý priestor bez prekážok alebo dizajnových vlastností, ktoré by sa dostali do smeru plávania.

Veľké bazény sú zvyčajne najlepšie bazény pre rodiny s deťmi. Vaše deti môžu byť teraz malé, ale rýchlo rastú a váš bazén musí ponúknuť dostatok priestoru na to, aby ste mohli spolu plávať a vychutnať si kvalitný čas hraním hier vo vode. Takisto musíte premýšľať o tom, kedy sa deti stanú teenagermi. Toto je čas, kedy je pravdepodobné, že budú chcieť pozvať svojich priateľov do bazéna, takže je zmysluplné investovať do bazéna, ktorý dokáže prispôsobiť sa daným okolnostiam a umožniť vám všetkým využívať širokú škálu výhod, ktoré vám bazén môže priniesť.

Ak však chcete využiť bazén predovšetkým na relaxáciu, tak ideálne bazény tento účel sú navrhnuté v kompaktnejších veľkostiach, takže ponúkajú menšiu dĺžku a šírku, ale hĺbka sa zvyšuje. Týmto spôsobom sa môžete úplne ponoriť do vody, užívať si úplnú relaxáciu v pohodlí vášho pozemku.

II. Ako bude bazén osadený do vašej záhrady?

Pri výbere správneho bazéna sa musíte starostlivo pozrieť na veľkosť a tvar vášho pozemku. Ak je váš vonkajší priestor mimoriadne veľký, je to menej znepokojujúce, pretože každý bazén zapadne do takéhoto priestoru. Musíte však zabezpečiť, aby dizajn bazénu vyhovoval architektúre vášho domova a aby mohol byť umiestnený tak, aby vyzeral krásne zo všetkých uhlov, a to aj pri pohľade cez okná z vnútra vášho domova.

Pri vypracovaní toho, koľko miesta bude bazén potrebovať, musíte mať na pamäti, že musí spĺňať bezpečnostné predpisy. Na všetkých stranách musí byť „nepreniknuteľná zóna“ minimálne 90 mm, kde nie sú umiestnené žiadne veľké objekty, ako napríklad záhradný nábytok.

Ak je pozemok na svahu, mali by ste premýšľať o výbere bazénu, ktorý môže byť bezpečne postavený čiastočne alebo dokonca úplne nad zemou. Znamená to, že stále môžete získať čo najviac využitia z vášho dvorného priestoru, zatiaľ čo si môžete vychutnať bezpečný bazén. Šikmé miesta sa tiež dobre hodia nekonečným bazénom, takže je to niečo, čo by ste mohli zvážiť. Tieto luxusné bazény majú „miznúci okraj“, ktorý vám umožní vychutnať si nádherný výhľad na okolie, keď plávate a skutočne sa stratíte vo vonkajšom prostredí.

III. Koľko kontroly by ste chceli mať nad dizajnom?

Najlepšie bazény sú tie, ktoré vyhovujú vášmu vkusu a dobre sa hodia do vášho domova. Vytváranie súdržného vzhľadu dáva celému majetku štýlový a sofistikovaný efekt a zvýši jeho hodnotu. To je ďalší faktor, ktorý treba zvážiť pri rozhodovaní o tom, ako vybrať ten najlepší bazén.

Ak máte úplnú predstavu o tom, ako chcete, aby váš hotový bazén vyzeral, mali by ste pravdepodobne vybrať z konkrétnych bazénov. Tie môžu byť vytvorené v ľubovoľnom štýle, ktorý si vyberiete, takže bez ohľadu na to, ako neobvyklý je váš bazénový koncept, je vysoká šanca, že môže byť inštalovaný dobrým staviteľom bazénov.

Ak však nie ste dizajnér a radšej by ste našli všeobecnejšie riešenie, ktoré by bolo možné ľahko prispôsobiť vašim vkusom, najvhodnejší by bol pre vás keramický bazén. Jedná sa o prefabrikované riešenia, ktoré sú vyrábané v širokej škále veľkostí a vzorov, takže je ľahké nájsť štýl, ktorý vyhovuje vášmu pozemku. Tie môžu byť prispôsobené rôznymi farbami bazéna a možnosťami osvetlenia, takže váš bazén bude mať prvok originality.

IV. Aký je váš rozpočet?

To je jedna z najdôležitejších vecí, ktorú je potrebné zvážiť pri výbere správneho bazéna. Aby bol bazén tou najlepšou voľbou, musíte tomu prispôsobiť aj rozpočet. To je dôvod, prečo si musíte ešte predtým, než začnete realizovať projekt, vypracovať podrobný rozpočet, pretože to určuje možnosti bazéna.

Najlacnejšie bazény sú vyrábané z vinylu. Tie môžu byť veľmi atraktívne cenou, ale skutočnosťou je, že obloženia môžu byť ľahko roztrhané alebo poškodené pri bežnom používaní bazéna, takže môžete skončiť s veľkými účtami na opravy. Navyše, podšívka bude musieť byť úplne vymenená približne každých päť rokov, a to za cenu, ktorá sa počas životnosti vášho bazénu zvýši na značnú sumu.

Bazény zo sklenených vlákien predsdtavujú maximálnu kvalitu na trhu bazénov. Mnohí majitelia bazénov považujú tieto za najlepšiu možnosť, pretože sú cenovo dostupné, ale napriek tomu vytvárajú kvalitu betónového bazéna. Keramické bazény Compass napríklad vytvárajú bazény zo sklenených vlákien s keramickými jadrami, takže sú navrhnuté tak, aby odolali aj najťažšiemu použitiu, ako aj požiadavkám klímy a dokonca extrémnym prírodným udalostiam, ako sú zemetrasenia.

V. Koľko času môžete venovať údžbe bazéna?

Bazény môžu byť časovo náročné na údržbu. Všetci hľadáme ideálne bazény, ktoré vyžadujú veľmi malú údržbu, ale čas, ktorý budete musieť stráviť starostlivosťou o váš bazén, závisí od typu bazéna, ktorý si vyberiete.

V mnohých ohľadoch sú bazény s vinylovými vrstvami najnáročnejšie na údržbu, pretože obloženia nie sú dostatočne pevné, aby odolali ťažkému použitiu. Znamená to, že bazén budete musieť pravidelne kontrolovať, ak chcete, aby bol váš bazén v dlhodobom horizonte bezpečný.

Betónové bazény vyžadujú tiež značnú údržbu. Je to preto, že betón je porézny materiál, takže poskytuje ideálnu plochu pre riasy a baktérie. Z tohto dôvodu budete musieť zabezpečiť, aby sa váš bazén pravidelne a dôkladne čistil, aby ste zaistili, že zostane hygienický a bezpečný pri plávaní. Okrem toho môžu betónové bazény počas života raz alebo viackrát vyžadovať opätovné namaľovanie alebo premaľovanie, čo je značná práca.

Keramické bazény sú najmenej náročné na údžbu. Majú hladké neporézne povrchy, ktoré sú odolné voči riasam a baktériám, takže vyžadujú menej času a menej chemikálií, aby sa udržali čisté. Táto výhoda je ešte viac vylepšená technológiou, ako je samočistiaci systém Vantage spoločnosti Compass Pools, ktorý výrazne znižuje množstvo času, ktorý budete musieť minúť na vyčistenie a údržbu bazéna.

 

Scroll to Top